Juventus-spiller Asamoahs kontrakt udløber i sommer. Tidligere rapporter sagde, at han allerede havde besluttet at deltage i Billige Fodboldtrøjer Inter Milan.
Imidlertid sagde Pastorello, agent for Asamoah denne uge, at Han kan også vælge at blive i Juventus. "Asamoah har været i Juve i 7 år. Han træffer beslutning efter landslagets kampdag. Efter min mening har han 50% chance for at vælge at blive. I øjeblikket er der tre eller fire klubber i Italien, der bryr sig om ham. Der er også tyske og franske klubber. "
Asamoah tænkte på at bo i Juventus. En vigtig årsag er, at den anden tilbageholdende vagt i holdet, Sandro, sandsynligvis vil overføre denne sommer. Agent Pastorello anerkendte også dette, " Hvis Sandro nægtede at forny Trøje Juventus måtte lytte til citater fra andre hold. En spiller som han kan ikke få lov til at forlade holdet efter kontraktens udløb. " Hvis Sandro forlod, Så vil Asamoah blive i Juventus og få flere spilmuligheder.